2017 m. rugpjūčio 21 d., pirmadienis

Rūta Vanagaitė „Mūsiškiai"

Rūta Vanagaitė „Mūsiškiai“ (304psl.)

Knygos nugarėlė sako: „Mūsiškiai“ – knyga apie žudikus ir nužudytuosius. Apie lietuvius ir žydus. Apie tai, kas įvyko prieš 75 metus su mūsiškiais mūsų, Lietuvos, žemėje. Knyga pagrįsta Lietuvos istorikų įžvalgomis, žudikų išpažintimis, žudynių liudininkų pasakojimais ir pokalbiais su Lietuvos senoliais, tebegyvenančiais šalia žudynių vietų, kurias šią vasarą „kelionėje su priešu“, pasaulyje garsiu nacių medžiotoju Efraimu Zuroffu, aplankė autorė.
„Mūsiškiai“ – stiprios moters knyga stipriems. Tiems, kurie neužsimerkia prieš tiesą, tikėdamiesi, kad ji išnyks.“

Mano nuomonė/ mąstymai pamąstymai: ši knyga mane sukrėtė ir supažindino su žiauria realybe – Lietuvoje žydus žudė tūkstančiai lietuvių... Apie tai nebuvau daug girdėjusi, todėl likau nemaloniai nustebinta. O skaitydama pirmąją knygos dalį (knygoje pateikiamos dvi dalys: pirmoji „Kelionė į tamsumas“, antroji „Kelionė su priešu“) net buvau įsižeidusi ir pasipiktinusi, jog „kuo čia ta autorė mane kaltina?“. Kad ir kaip juokingai tai beskambėtų, bet iš tiesų skaitydamas jautiesi lyg pats būtum vienas iš žydšaudžių. Ir tas jausmas, savaime suprantama, nėra pats maloniausias... Tas svetimos gėdos ir kaltės jausmas...
  Kaip jau minėjau, knyga sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji – labiau faktinė: daug nuotraukų, išrašų iš archyvų, prisiminimai ir prisipažinimai gyvų liudininkų. Antroji dalis – tai autorės kelionė po Lietuvą kartu su „Lietuvos priešu“, nacių medžiotoju Efraimu Zuroffu. Ši knygos dalis mane labiausiai sukrėtė ir privertė susimąstyti.
  Žinot, šią knygą perskaičiau labai tinkamu laiku. Dabar, kai pasaulį vis dažniau sudrebina terorizmo išpuoliai, kurių metu visiškai nutraukiami arba suluošinami tūkstančiai žmonių gyvenimų, nenoromis pradedi užduoti sau krūvą klausimų: kodėl žmonės žudė/žudo vieni kitus? Kur buvo ir yra Dievas, kai vyko karai, Holokaustas, kai teroristų sunkvežimis įsirėžia į tirštą minią?.. Ši Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai" man pateikė bent dalinius atsakymus, kurie kol kas mane tenkina.  

Mano įvertinimas: 3.5/5
 p.s. komentaras dėl tokio įvertinimo: būčiau rašiusi stiprų 4, bet mano nuomonę pakeitė šis straipsnis http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/jusiskiai-mums-ne-musiskiai/221503 , kuris privertė kitaip pažvelgti tiek į rašymo stilių, tiek į pačią autorę ir jos siekius. Vis dėlto pirmiausia siūlau Jums patiems perskaityti knygą, o tik vėliau šį straipsnį, nes priešingu atveju bijau, jog straipsnis Jus nuteiks neigiamai ir Jūs net nepaimsit šios knygos į rankas (dėl ko būtų labai gaila)...

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą